مینوزها دو نوع، خسارت وارد میکنند. خسارت مستقیم بر اثر تغذیه لاروها درون برگ و سوراخهای ناشی از تغذیه بالغین در سطح رویی برگ ایجاد میشود.

مگس مینوز و زیان های آن 

مینوزها دو نوع، خسارت وارد میکنند. خسارت مستقیم بر اثر تغذیه لاروها درون برگ و سوراخهای ناشی از تغذیه بالغین در سطح رویی برگ ایجاد میشود. افزایش دالانهای روی برگ باعث کاهش قابل توجه فتوسنتز و ریزش پیش از موقع برگ میشود. حتی سوراخ تغذیه بالغین میتواند موجب مرگ سلولی در گیاهان شود. خسارت غیرمستقیم بر اثر انتقال ویروسها، باکتریها و قارچهای بیماریزای گیاهان از طریق سوراخهای ایجاد شده توسط تغذیه ماده های بالغ حاصل میشود.

این آفت نیز دارای دامنه بسیار وسیعی بوده و تا کنون بیش ازز ۴۰ گونه گیاهی گزارش شده است. مگس مینوز بومی مناطق گرمسیر بوده و ابتدا در مکزیک و بخش‌های مرکزی و جنوبی آمریکا گزارش شد اما به سرعت به سایر کشورها در اروپا، آفریقا و آسیا گسترش یافت. این آفت در استان‌های خوزستان، کرمان، هرمزگان و تهران خسارت زیادی به محصولاتی مانند نخود، لوبیا، سبزی‌ها و گوجه‌فرنگی وارد کرده است. این آفت می‌تواند در هر دو مرحله بلوغ و لاروی باعث ایجاد خسارت زیادی شود.

زیست‌شناسی:

حشرات بالغ گونه‌های مختلف این آفت مگس‌های کوچکی هستند که طول بدن آن‌ها تقریبا ۱ تا ۲ میلی‌متر بوده و به رنگ‌های سیاه و زرد دیده می‌شوند. حشرات ماده مگس های مینوز در حین انجام عمل تغذیه از برگ‌های جوان و تخم‌گذاری باعث ایجاد حفره های فراوانی در شاخ و برگ‌های گیاهان میزبان می‌شود. هر حشره ماده حداکثر ۲۵۰ عدد تخم روی برگ های گیاه میزبان گذاشته که تخم‌ریزی باعث وارد شدن آسیب‌هایی مانند خراشیدگی و یا سوراخ‌ شدن برگ‌ها و در نتیجه بیرون امدن شیره از محل سوراخ‌های ایجاد شده برای تغذیه حشره می‌شود.

تشخیص خسارت و حضور آفت
برگهای گیاهان را باید به طور هفتگی معاینه و بازدید کرد. نشاهایی که به گلخانه منتقل میشوند به دقت بازرسی شوند. با نصب کارتهای زرد چسبنده در قسمت بالای گیاهان، از شکار حشرات کامل مگس توسط کارتهای زرد آگاه شوید. علایم خسارت دالان ً های مارپیچ در سطح برگ کاملا مشهود است.

نحوه ایجاد خسارت توسط مگس مینوز:

خسارتی که توسط این افت ایجاد می‌شود به دو طریق دیده می‌شود:

الف) خسارت مستقیم: این توع از خسارت در واقع به دلیل همان تغذیه لاروها ایجاد می‌شود که این عمل سبب کاهش قابل توجه میزان فتوسنتز برگ و در نتیجه ریزش برگ در زمان زودتر از موعد خودش می‌شود.

ب) خسارت غیر‌مستقیم: در واقع تغذیه حشره‌های ماده بالغ از طریق سوراخ های ایجاد شده بوسیله لاروها باعث انتقال ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا شده که این همان خسارت غیر‌مستقیم وارد شده می‌باشد.

برای تشخیص خسارت و حضور آفت در گیاهان میزبان چه در گلخانه و چه در فضای باز بایستی برگ‌های گیاهان را به طور مرتب و هر هفته باردید کرد. همچنین از نکات قابل توجه دیگر در مورد کشت محصول درگلخانه، بازدید دقیق و با دقت زیاد نشاء‌هایی است که وارد گلخانه می‌شوند.

روشهای کنترل آفت:
-حذف علف های هرز میزبان آفت از اطراف گلخانه.
-نصب توریهای ضد حشره (در ورودی و دریچههای تهـویه) که قطر هر سوراخ آن حدود ۶۸۰میکرون یا تعداد تار و پود آن 22 X 10است.
-نصب کارتهای زرد به ابعاد ۳۰ X ۴۰بطور عمــودی و به فواصــل هر دو متر یا نصب نــوارهای زرد رنگ به عرض 30 سانتیمتر.
-سمپاشی با سموم موثره و ثبت شده با نسخه گیاهپزشک

استفاده از سم حشره کش تریگارد 500 سینجنتا پیشنهاد مناسبی برای کنترل شته ها هستند . برای مشاهده به لینک زیر مراجعه فرمایید:

https://www.diyarkesht.com/product-details/trigard-500-wp-syngenta/4436

منابع :

https://behrooyesh.ir/

کتابچه سبزیجات سینجنتا

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!